Cvičebné tvary som vybral a upravil tak, aby sa v úvode zostavy, na rozohriatie vykonávala aktivita cyklického charakteru.

Rozohriatie sa realizuje cvičebným tvarom č. 1. Ide o imitáciu chôdze v ľahu na chrbte v trvaní 2 až 5 minút.

Prípravná časť je zostavená z bloku cvičení, kmitov vykonávaných v rôznych polohách ľahu, ktorá má za cieľ precvičiť a posilniť svalstvo drieku (centrum sily). Svalový „korzet“ medzi hrudníkom a panvou zabezpečuje svojou opornou funkciou prácu dolných a horných končatín a súčasne koordináciu pohybov medzi hornou a dolnou časťou tela. K nej prispieva z pliec „vytiahnutá“ hlava, ako kormidlo pohybových zmien. Jeho princípom je šijo-tonický reflex. Zmeny tonusu svalov krku usmerňujú pohyby celej chrbtice.

Hlavnú časť zostavy tvoria tri cvičenia, ktoré svojou vyššou náročnosťou a väčším rozsahom pohybov zvyšujú zaťaženie pohybovej sústavy. Výsledkom je zrýchlená tepová frekvencia srdca, zintenzívnený presun telových tekutín a účinná látková výmena vo všetkých telových tkanivách.

Do záveru zostavy som znova zaradil imitáciu chôdze v ľahu na chrbte, ktorá po predchádzajúcich náročnejších cvičeniach pôsobí upokojúco a dobre pripraví organizmus na blok cvičení urýchľujúcich regeneráciu. Hlavnou úlohou záveru je uvoľnenie a natiahnutie cvičením stuhnutých svalov. Je to vhodný postup zabraňujúci vzniku svalovej horúčky a súčasne sa ním urýchli obnova energetických látok v zaťažovanom svalstve.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokSvalová pumpa
Ďalší článokZaťažovanie